Урок
12. Орієнтування на місцевості. Поняття про азимут
Мета:
поглибити і систематизувати знання про способи орієнтування на місцевості,
ввести поняття «азимут» та навчити учнів визначати за планом азимути об’єктів;
розвивати практичні вміння орієнтуватися на місцевості.
Тип
уроку: комбінований.
Обладнання:
атласи, план місцевості, підручник, компаси, транспортири, креслярське
приладдя.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Завдання
1.
За описом скласти план.
I-й
варіант
Від
будинку лісника в напрямі зі сходу на захід проходить ґрунтова дорога. Через
один кілометр на схід від будинку лісника дорога підходить до річки з
дерев’яним мостом. Річка тече з північного заходу на південний схід. На північ
від будинку лісника — мішаний ліс, а на південь простяглася вирубка. Через два
кілометри на захід від будинку лісника лежить кар’єр, де добувають граніт.
Масштаб: в 1 см 500 м.
II-й
варіант
На
захід від будинку лісника на відстані 100 м протікає річка з північного сходу
на південний захід. Ширина річки — 70 м. Правий і лівий береги — урвисті. По
берегах річки ростуть рідкі чагарники й поодинокі дерева. На відстані 30 м на
схід від будинку лісника пролягає з півночі на південь ґрунтова дорога, яка
підходить до дерев’яного мосту через річку. На відстані 350 м від будинку
лісника на південь по дорозі знаходиться кар’єр. На схід від дороги на 300 м
простягнувся мішаний ліс, який змінюється густим чагарником. Масштаб: в 1 см
100 м.
2.
Замініть окремі слова топографічними знаками.
I-й
варіант
Від
причалу на річці ми пройшли луками до дерев’яного мосту. Перейшли через нього і
пішли по шосе вздовж залізниці. Скоро ми побачили мішаний ліс. Вийшовши до
лінії електропередач, ми звернули на просіку. Іти довелось довго. Врешті-решт,
ліс розступився і ми вийшли до озера, береги якого місцями заболочені. Скоро ми
підійшли до будинку лісника — кінцевої зупинки.
II-й
варіант
Вони
йшли мовчки, ховаючись в тіні дерев. Урешті-решт вийшли на просіку. Якби не
Жердяй, Міша ніколи б не здогадався, що це просіка, настільки густо вона
заросла молодим чагарником. Вони пройшли ще з версту. Ліс перейшов у
рідколісся. Відчувались гнилі запахи болота. Вмить вони зупинились. Стали
уважно розглядати землю. Перед ними була глибока яма. На деякій відстані була
друга, потім третя. (А. Рибаков «Бронзовий птах»).
III.
Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Кожна
людина повинна почувати себе спокійною на будь-якій місцевості. І навіть на
незнайомій вільно орієнтуватися. Для того щоб читати план місцевості, карту,
необхідно знати не тільки умовні знаки, масштаб, а й сторони горизонту, вміти
орієнтуватися на місцевості.
IV. Вивчення
нового матеріалу
Робота
зі словником. Горизонтом називається частина земної поверхні, яку ми бачимо
навколо себе на відкритій місцевості.
Орієнтуватися
— це значить уміти визначити сторони горизонту і своє положення на місцевості
відносно сторін горизонту і навколишніх предметів.
Бесіда
•
Які сторони горизонту ви знаєте?
•
Назвіть основні сторони горизонту, проміжні сторони горизонту.
Моряки
називають напрями сторін горизонту румбами, усього їх 32.
Робота
з картою. У якому напрямку від Києва розташовані м. Львів, м. Луганськ, м.
Полтава?
Мозкова
атака. Які способи орієнтування на місцевості ви знаєте?
Найбільш
зручним і точним є спосіб орієнтування за допомогою компаса. Намагнічена
стрілка компаса завжди темнішим кінцем спрямована на північ. Для визначення
сторін горизонту компас кладуть на горизонтальну поверхню. Потім його
повертають так, щоб позначка «північ» на шкалі компаса збіглася із темним
кінцем стрілки. Позначки на циферблаті компаса вказують напрямки сторін
горизонту.
Робота
з компасом. За допомогою компаса визначити основні сторони горизонту в класі.
Часто
напрямки на потрібний предмет не збігаються ні з основними, ні з проміжними
сторонами горизонту. Тоді точний напрямок можна встановити за шкалою компаса,
обчисливши азимут. Азимут — кут між напрямом на північ і на предмет місцевості;
величину цього кута виражають у градусах, а відлічують його від напряму на
північ праворуч за рухом годинникової стрілки від 0° до 360°.
Завдання
1.
Туристи рухались за такими азимутами: 90°, 45°, 225°. Укажіть напрями руху
туристів.
2.
Тунель почали копати з двох боків. З одного кінця проходку вели за азимутом
315°. За яким азимутом слід іти з іншого кінця тунелю щоб прохідники
зустрілись? (315 + 180° = 495°; 495 - 360° = 135°)
На
місцевості азимут визначають за допомогою компаса. Спершу коробочку компаса
повертають так, щоб поділка 0° збіглася з темним кінцем магнітної стрілки.
Потім обертають кільце компаса, поки лінія від прорізу до мушки не встановиться
у напрямі на предмет. У тому місці, де мушка перетинає шкалу, визначають
величину азимута.
Робота
з компасом. Визначити азимути на предмети, що знаходяться в класі.
Робота
з підручником. Прочитати про рух за азимутом на місцевості.
Робота
з планом місцевості. За допомогою транспортира визначити азимут на плані в
атласі від вітряка на висоті 151,8 до джерела Чистого та до озера Чорного (уріз
води 139,5).
V. Закріплення
нових знань, умінь, навичок
1.
Прийом «Художник». Якщо ви уважні і знаєте чітко сторони горизонту, ви зможете
намалювати за цією інструкцію предмет. Назвіть його.
Від
точки А відкласти на схід 1 клітинку, на північний схід 1, на
північ 2, на захід 2, на північ 1, на захід 9, на південь 4, на південний схід
2, на захід 5, на південний схід 2, на схід 11, на північний схід 2, на захід
5, на північний схід 2, від точки А на північ 2, на схід 1, на південь 1, на
захід 1.
2.
Тест
І-й
варіант
|
|
ІІ-й
варіант
|
3
|
північ
|
5
|
5
|
південь
|
4
|
1
|
північний
схід
|
2
|
4
|
південний
схід
|
1
|
2
|
захід
|
3
|
6
|
45°
|
8
|
7
|
180°
|
6
|
8
|
270°
|
7
|
У
якому напрямі від Києва знаходиться:
1)
Чорне море?
2)
Полтава?
3)
Каспійське море, якщо його азимут 135°?
4)
Баренцове море, яке лежить за азимутом 0°?
5)
Столиця європейської держави, якщо її азимут 270°?
6)
Місто Санкт-Петербурґ, якщо його азимут 360°?
7)
Азовське море?
8)
У якому напрямі учні повертатимуться з екскурсії, якщо на екскурсію вони
рухалися за азимутом 225°?
9)
Яким є азимут на предмет, що міститься на заході?
10)
За яким азимутом учень повертатиметься зі школи додому, якщо школа розташована
за азимутом 0°?
11)
Яким є азимут предмета, розміщеного на північному сході?
12)
За яким азимутом зайде Сонце у день весняного рівнодення, якщо зійшло воно у
напрямі 90°?
13)
За яким азимутом треба іти до предмета, розміщеного на півдні?
Відповіді:
І-й варіант 5, 4, 4, 3, 2, 3, 4, 6, 8, 7, 6, 8 ,7; ІІ-й варіант 4, 1, 1, 5, 3,
5, 1, 8, 7, 6, 8, 7, 6.
VI. Підсумок
уроку
VII. Домашнє
завдання
Опрацювати
відповідний параграф у підручнику.
Комментариев нет:
Отправить комментарий